Bacak Ve Kalça Dolgusu

Bacak bölgesinde kliniğimizde en fazla yapılan programlardan birisi Lazer Epilasyondur. Yine aynı biçimde ayak terlemesine yönelik Botoks uygulaması tercih edilen diğer bir uygulamadır. Ameliyathane ortamında yapılan bir prosedürdir.

Kişiler kliniğimize bacaklarının incelmesi, ayak bileği estetiği, deformitelerinin düzeltilmesi ve selülit tedavisi sebebiyle başvurabiliyorlar.

Bacaklardaki sık karşılaşılan sorunlar; basen (bacağın dış kısmı) bölgesinin yağlı olması, bacak üst- iç kısmındaki yağlanma, alt bacak iç kısmındaki eğrilikler, dizin iç yanındaki yağ fazlalıkları, ciltteki çöküklükler, varis sorunu ve her iki bacak arasında asimetri olması bunlar arasında sayılabilir.

Basen bölgesindeki, bacağın iç kısmındaki ve dizin iç kısmındaki bölgesel fazlalıklar, yani yağlar için en ideal teknik yağ alma – liposuction ameliyatlarıdır. Bacak eğriliği için baldır silikonları dediğimiz göğüse konulan silikon gibi bacak iç kısmını kalınlaştıran bir operasyon yöntemi mevcuttur. Ciltteki çöküklükler, asimetrik görüntüler dolgu enjeksiyonu ya da yağ enjeksiyonu ile çözülebilir.

Daha önce liposuction yapılmış ve çöküntü gelişmiş kişilerde bacak bölgesine tedavi olarak AWT uygulaması, yağ enjeksiyonu ve dolgu enjeksiyonu yapılabilir.

Çarpık bacak, yani alt bacak bölgesindeki deformitenin tedavisinde üç çeşit teknik vardır. Silikon protez, yağ enjeksiyonu, aquafilling ile dolgu enjeksiyonu bu teknikler arasındadır. Aquafilling ile dolgu enjeksiyonu ameliyatsız bir tekniktir. Kişi bu prosedür sonrası rahatça evine gider, anestezi almasına gerek yoktur.

Spora ve rejime rağmen bir türlü erimeyen yağlarınız için liposuction makul bir tekniktir. Bacaklarda doku fazlalığı ve sarkma gibi sorunlar hızlı kilo alıp verme gibi nedenlere bağlı olabilir. Bu durumda bacak germe ameliyatı tercih edilir.

Liposuction’a alternatif son dönemde tanınmış olan Lazer lipoliz bir diğer tekniktir. Bazen bacak germe estetiği yapılacak bir kişide bunun yanı sıra liposuction da yapmak gerekebilir. Ameliyat süresi 2 ila 3 saat aralığında sürer. Hastanın operasyondan sonra 1 gece hastanede kalması yeterlidir.

Merkezimizde selülit uygulamasında, bacak biçimlendirmede ve bacak inceltmede AWT ( Akustik Dalga Terapisi ) cihazı tercih edilmektedir. Bununla birlikte selülite özel diyet, sonrasında da tedavinin etkinliğini sürdürmek için özel kremler önermekteyiz.

Günümüzde bu bölge, kadın ve erkeğin vücut algısında yazılı ve görsel iletişim araçları tarafından oldukça ön plana çıkarılmıştır. Kadında erkekten daha farklı bir iskelet yapısı mevcuttur. Bu iskelet yapıya tutunan kasların gelişmişliği ile hormonal (doğum gebelik vs) etkiler altındaki yumuşak ve yağ dokuları formun oluşumuna katkı sağlar. Her iki cinste ilerleyen yaşla birlikte sarkma, kasların erimesi ve düzleşme gelişir. Bazı olgularda genetik olarak düzleşme veya aşırı yağ birikimi görmekteyiz. Popo veya kalça bölgesi vücudumuzun statik yükünü çeken en büyük kas gruplarından oluşur. Gluteal kas grupları olarak adlandırılan kaslar, vücudun dik pozisyonunun sağlanması ve posturun sürdürülmesinden sorumludurlar. Popo kaslarındaki zayıflık az gelişmişlik genel postur bozuklukları ile birliktedir. Bu bölge kas gruplarının yoğun olarak kullanıldığı bale, futbol gibi sporlarda anatomik olarak dar, dik ve sıkı duran genç görünüm dikkat çeker. Feminen görünüm daha farklıdır, yuvarlak hatlar dışa hafif kavis ön plandadır. Sporun daha dik bir popo yapısı oluşturduğu doğrudur ama feminen hatlardan da bir miktar uzaklaştırmaktadır. Egzersiz kasların kuvvetlenmesine bağlı olarak bir miktar dirilik katar ama sadece bu yolla estetik normlara ulaşmak mümkün değildir. Egzersiz ancak hafif problemi olan geniş basık olmayan kalça yapısında yardımcı olabilir, sürekli yapmak gerekir. Popo ve kalça bölgesi ırksal genetik özelliklerden etkilenmektedir. Geniş basık ve düşük kalçalara sıklıkla rastlamaktayız. Eğer genetik olarak kalça bölgesi problemleriniz varsa çocuklarınızın mutlaka 7 yaş civarında bu bölgeyi şekillendiren bale jimnastik gibi spor ve sanatın kesiştiği alanlarda 20’li yaşlara kadar çalışmasını tavsiye ediyorum. Estetik işlemlerde bölgenin kas gruplarına herhangi bir müdahale söz konusu değildir. Dolayısıyla fonksiyonda hiçbir bozulma olmaz. Estetik işlemlerde bu bölgede büyütme, küçültme, dikleştirme ve yukarı pozisyonlama (lifting) hedeflenir.

Neden Popo estetiği:

Tarihsel ve toplumsal bilinçaltı kodlarımızda popo ve kalça bölgesi zenginlik, doğurganlık ve güçle özdeşleştirilir. Hatta bazı deyimleri ve özdeyişleri gülümseyerek hatırladığınızı hissedebiliyorum. Bireyin bilinçaltındaki bakış bu parametreleri direkt cinsel çekicilik ve seksapeliteye dönüştürür. Düşük basık veya deforme popo bilinçaltında itici ve değersiz kabul edilirken yüksek konumlu, projekte ve orantılı bir popo her zaman çekici bir vücut algısı oluşturur. Günümüzün modern insanı, hem vücut hem de ruh güzelliğini birlikte istemektedir. İnsanlar sayfiye, sahil, spor, alışveriş,eğitim gibi sosyal alanlarda artık daha çok zaman geçirmekte ve görsel değerlendirmeler ile adeta ilk bakışta notlar verilmektedir. Moda ve popüler kültür bir zamanların kusurları örten kapatan ve gizleyen yaklaşımından, sergileyen bedene en yakışanı ortaya çıkaran ” hazır-standart, hızlı tüketilen” anlayışına dönüşmüştür. Artık saklayamıyoruz kamufle edemiyoruz.

Genetik ve yapısal faktörlerle birlikte popo kalça bölgesi sürekli ve en çok yer çekimine maruz kalan vücudumuzun en çıkıntılı-projekte bölgesidir. Doğum sonrası dönemler, hızlı kilo alıp vermeler, vücudun su kompozisyonunun değiştiği diyet durumları yerçekimine olan doku direncini düşürür. Otuzlu yaşlarda deformasyonlarda gelişmeye başlar. Peki o zaman ideal popo’nun tanımı nedir? Tek bir popo tanımından ziyade bu bölgenin bacaklar, bel karın bölgesi ile olan oransal harmonisinden söz edilebilir. Ama sanırım benim tanımıma çok fazla itiraz geleceğini tahmin etmiyorum.

Uzun bacaklarla birleşen dik duran, basenlerin çok belirgin olmadığı, poponun üst dış kısmının hafif yana ve arkaya bombe yaptığı ince bir bel sırt kavisiyle birleştiği kalça yapısı ideal feminen kalçayı tanımlar. Bunların hepsi oranlarla oynayarak yakalanabilir. Hatta boyunuz kısa olsa dahi popo oranlarını değiştirip uzun bacak algısı yaratılabilir. Yeri gelmişken belirtmeliyim benim kanaatimce, cinsel çekicilik tamamen oranlarla alakalıdır. Oranlarınızı ve vücut harmoninizi doğru kullanabiliyorsanız çekicilik yüksektir…

Kimler Uygun Adaylardır?

Vücut bölümlerimizin kendi algımızdaki tezahürü subjektiftir. Genel olarak vucut oranlarınızda uygunsuzluk hissediyorsanız, arkadaşlarınız, eşiniz ve çevrenizden farklı tepkiler alıyorsanız estetik cerrahınıza danışmanızda fayda vardır. Benim hastalarımın söylediği şu ifadeleri sizde söyluyor iseniz; yapmadığım spor egzersiz kalmadı, denemediğim diyet yok, kilo veriyorum ama alt taraflarda hiç değişiklik yok, popo bölgem havaalanı! gibi düzleşti, üzerimde kıyafet durmuyor veya bizim ailede kalça-basen hep geniştir, doğumlardan sonra vs……. Sanırım artık doktorunuza danışmalısınız. Bu bölge girişimleri yüzeyel uygulamalardır, riski son derece düşüktür. Şayet genel sağlık problemleriniz izin veriyorsa sizde uygun aday olabilirsiniz. Bunu doktorunuzla yapacağınız yüzyüze bir görüşme daha netleştirecektir.

Soru Sor
Mesajınız Gönderildi