Ameliyatsız Burun Estetiği

Yeni dolgu maddelerinin daha güvenceli olması biz cerrahları ameliyat istemeyen veya bir kaza veya cerrahi müdahale sonucu burnunda çökükler olan hastalarda bu arazları dolgu maddeleri ile doldurup düzeltmeye yöneltti. Bu yöntem Amerika’da yaygın ve “Medical Rhinoplasty” yani ameliyatsız burun düzeltme deniyor.
Burun ameliyatları eskiden kemik ve kıkırdakları törpülemek veya kırmak olarak bilinir ve yumuşak dokuya el sürülmezdi. Günümüzde yumuşak dokunun da burun estetiğinde önemli bir rol oynadığı anlaşıldı. Amerikalıların dediği gibi burun vadiler, dağlar ve çukurlardan oluşan bir yüzeye sahiptir. İyi bir ameliyat sonucu almak için burnun yumuşak dokusunun da düzeltilmesi gerekir. Bu amaçla vadiler doldurulur.

 

Bu yöntem her zaman ameliyatın yerine geçmez ama %30 vakada ameliyat istemeyen hastaların beklentisini karşılar!
Eğer hastanın burunu küçültülmeyecek ve ameliyat istemiyor ise medikal burun düzeltme ideal bir çözümdür. Hatta yurtdışında bazı meslektaşlarım hastaya ameliyat hakkında bir fikir vermek isterlerse uzun süre kalıcı olmayan bir dolgu maddesi ile hastaya ameliyat sonrası burnun nasıl görüneceğini göstermektedirler.
Genelde dolgu maddeleri en fazla 5-6 ay kalıcıdır. Ancak yeni çıkan ve yarı-kalıcı denen dolgular ise 1-2 yıl enjekte edildikleri yerde kalırlar. En çok tercih edilen madde içinde kalsiyum hidroksil apatit bulunan ve özü pasifik okyanusundaki mercanlardan elde edilen organik kireç olan maddedir. Bu dolgu maddesinin Amerika’da kullanımı FDA ve Türkiye’de sağlık bakanlığınca uygun görülmüştür.
Ameliyat sonrası hatalı olarak meydana gelen çukurlar için artık her zaman yeni bir ameliyat gerekmez. Şimdiye kadar kulak kıkırdağı veya kaburga kemiği ile düzeltilen ameliyat sonrası burun eğrilikleri artık genellikle dolgu maddeleri düzeltilmektedir.
Dolgu sonrası tekrar günlük yaşamınıza dönersiniz. Ameliyatlarda olduğu gibi günlerce evde kalmanız gerekmez.
Medikal Burun düzeltmenin yan etkileri de olabilir. İlk önce bu yöntemle burun küçülmez. Aksine az da olsa bir büyüme olabilir. Ancak ufak karga burunlar ve hörgücü olanlar bu yöntemden faydalanır. Nadiren dolgu maddelerine karşı reaksiyonlar olabilir. Bu maddeler sertleşebilir ve çıkartılmaları veya dışarıdan yapılan bir iğne ile eritilmeleri gerekir.

 

Dolgu ile burun düzeltmenin en büyük avantajı geri dönüşümlü olmasıdır.

Eğer hoşunuza gitmez ise bir süre sonra dolgu zaten kaybolacak veya doktorunuz eritici iğne ile sıkılan maddeyi ortadan kaldıracaktır. Burun ameliyatının ise artık geri dönüşü yoktur. Ameliyattan sonra olan olmuştur ve eski hale tekrar dönemezsiniz.
Biliyorum yaşlı cerrahlar bu dolgu fikrine karşı çıkacaklardır ama unutmayın ki artık kadınlar ameliyatlardan sonra günlerce şiş ve mor bir suratla dolaşmak istemiyorlar.

Soru Sor
Mesajınız Gönderildi