Solaryum

Türkiye’de son 10 yıldır bronzlaşmanın en kolay ve temiz yolu olarak görülmeye başlanarak yaygınlaşan solaryum, annelerimizin bazılarının şiddetle karşı çıktığı bazılarınınsa özellikle tercih ettiği bronzlaşma yoludur. 

Solaryum Nedir?

Solaryum makineleri, UV ışını üreten lambalardan oluşan yapay bronzlaştırıcılardır. Güneş ışınları, gün ışığı, enfraruj ve ultraviyole ışınlarından oluşur. Bunlardan gün ışığını görebilir, diğerlerini göremeyiz. Ultra viyole ışınları UVA, UVB ve UVC olarak adlandırılır. UVC ışınları zararlıdır, bu yüzden ozon tabakası tarafından filtre edilir. UVA ve UVB ışınları bronzlaşmada en çok rol oynayan ışınlardır. UVA ışınları pigmentlerin renk değiştirmesini yani bronzlaşmayı sağlar. UVB ışınları ise çok güçlü ve yakıcı ışınlardır; aynı zamanda yeni pigment oluşumunu ve üst derinin kalınlaşmasını sağlarlar. Solaryumda kullanılan ışınlar da aynı doğadaki mantıkla çalışmaktadır. UVA lamba ve reflektörleri yüze uygulamada kullanılır. UVB lambaları ise UVA lambaları ile birlikte solaryum yatakları veya kabinlerinde uygulanır.

Kimler Tercih Ediyor

Solaryuma girme yaşı neredeyse 14-15 yaşlarına kadar düşebiliyor. Kızlar okullarda başlattıkları bu trendi keyifle sürdürüyorlar. Kışın yurtdışı tatiline gitme zamanı olmayan bayanlar solaryumla plajdan az önce çıkmış görüntüsüne sahip olabiliyorlar. Gün geçtikçe gelişen teknolojiyle birlikte seans süreleri de kısalırken bu sürede solaryumla bronzlaşma oranı ise artıyor.

Kuralları ve Zararları

Özellikle kış mevsiminde oldukça fazla ilgi gören solaryum, estetik kaygılarla başvurulan; ancak aslında sağlıkla yakından ilgili olan bir yöntem. Bugün tüm dünyada, solaryumun yararları ve zararları konusundaki tartışmalar hala devam ediyor. Uzmanlar, bronz bir tene sahip olmak isteyenleri solaryumun yararları kadar zararları da olduğu konusunda uyarıyor.

Bronz bir tenin kişiyi ne kadar canlı, dinamik ve güzel gösterdiği bir gerçek. Ancak hemen her konuda olduğu gibi, solaryumu kullanırken de dikkat edilmesi gereken kurallar var. Bu kurallara uyulduğu takdirde zararlar en aza indirgenebilir.

Solaryuma girmeye karar vermeden önce yararlarını ve zararlarını, nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmekte fayda var. Uzmanlar öncelikle, solaryumun gözlerde katarakt oluşumuna, yanıklara neden olabileceğini belirterek deri kanseri gelişimine yol açtığına işaret ediyor. Zira uzmanların bildirdiklerine göre, ABD’de yapılan son araştırmalar, solaryumda kullanılan UV-A ışınlarının deri kanseri riskini artırdığını ortaya koyuyor. Yine uzmanların verdikleri bilgiye göre, solaryum esnasında yayılımı gerçekleşen UV-A ışını, kanser haricinde birtakım zararlara da yol açıyor, sözgelimi erken deri yaşlanmasına neden oluyor. Vücudun savunma sistemine de zarar verebilen solaryum sırasında bazı losyon, nemlendirici ve tedavi kremleri, reaksiyona girerek vücuda zarar verebiliyor.

Solaryumun Yararları

 • Genellikle estetik kaygılarla başvurulan bu yöntem, ciltteki akne ve sivilce izlerinin tedavisinde kullanılıyor, sedef hastalığına iyi geliyor.
 • Solaryum ışınları metabolizmayı güçlendirerek solunumu düzenliyor ve soğuk algınlığına yakalanma riskini üçte bir oranında azaltıyor.
 • Vücut, virüslü hastalıklara karşı direncini artırıyor. Solaryum aynı zamanda, kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan kramplara karşı da etkili oluyor.
 • Güneş banyolarında UV-B ışınları cildin su toplamasına ve soyulmasına neden olurken, solaryumda kullanılan optimize edilmiş ışınlar sayesinde böyle bir durum söz konusu olmuyor.
 • Işınlar, D vitamini üretimini sağlayarak osteoporoza (kemik erimesi) karşı koruma oluşturuyor.
 • Endorfin (mutluluk hormonu) salgılanmasını sağlayan solaryum, cinsel gücü de artırıyor.
 • Kalp ve dolaşım sistemini güçlendiren, depresyonlara karşı etkili olan solaryum, kişinin öz güvenini arttrıyor ve kendini iyi hissetmesini sağlıyor.


Cilt testi yaptırmadan solaryuma girmeyin


Uzmanların verdikleri bilgiler doğrultusunda yararlarını öğrendiğiniz ve zararlarını göze aldığınız solaryuma girmeye karar verdiyseniz, sağlıklı bir bronzluk elde etmek için şunlara dikkat etmeniz yerinde olacaktır: Solaryum seanslarına başlamadan önce mutlaka cilt testi yaptırın. Böylelikle, teninizin rengine ve cildinizin hassasiyetine göre solaryuma gireceğiniz uygun süre ve seansları belirleyebilirsiniz.

 • Doğal bir bronzluğa ulaşmak için 6-7 seans yeterli olmaktadır.
 • Çabuk bronzlaşmak için seanslar sık sık tekrar edilmemelidir.
 • Bir hafta içinde 3 kereden fazla veya aynı gün içerisinde 2 kez solaryuma girmek tehlikelidir.


Solaryumun Süresi

 • Solaryumda kalacağınız süre, ilk seans için 8-10 dakika arasında olmalı, daha sonraki seanslar ise aşamalı olarak artırılarak maksimum 20 dakikaya çıkarılmalıdır.
 • Solaryuma girmeden önce cildin bütün kozmetik ürünlerden tamamen arındırılmış olması gerekir.
 • Ayrıca, solaryum için üretilen özel ürünler olmadıkça hiçbir güneş ürünü kullanılmamalıdır.
 • Seans esnasında gözler kapalı tutulmalı ve koruyucu gözlük takılmalıdır.
 • Lens kullanan kişilerin, solaryuma girmeden önce lenslerini çıkarmaları gerekmektedir.
 • Prospektüslerinde “UV ışınlarına karşı duyarlılık yaratabilir” uyarısı olan ilaçlardan kullananlar, solaryuma girmemelidir.


Solaryum Kuralları

 • Alkol alındıktan sonra solaryuma girilmemelidir.
 • Epilasyon, ağda, cilt bakımı sonrasında solaryuma girilmemelidir.
 • Kalıcı makyaj ve lazer uygulamalarından sonra solaryuma girilmemelidir.
 • 16 yaşından küçükler solaryuma girmemelidir.
 • Şüpheli durumlarda mutlaka doktora danışılmalıdır.


Solaryum Hakkında Merak Ettikleriniz

1. Solaryum zararlı mıdır?

Kuralına uygun girilirse kesinlikle zararlı değildir.

2. Zararlı olmadığının en önemli kanıtı nedir?

Tüm solaryum üreticisi firmalar sağlık açısından TÜV, CE ve DIN gibi normlara uymak zorundadır. Aksi taktirde ürünlerini diğer ülkelere satamazlar.

3. Ülkemizde bunları denetleyen bir kurum var mıdır?

Elbette vardır. Aksi halde distribütör firmalar bu cihazları ithal edemez ve satamazlar.

4. Solaryumun güneşten farkı nedir?

En önemli fark solaryum cihazları filtreli olduğu için ,güneş gibi ozon tabakası delindiği için kansorejen etkisi olan ışınlar cilde temas etmez.

5. Solaryum cildi kurutur mu?

Gereksiz derecede fazla girilirse tabi ki kurutur.

6. Solaryuma girerken nelere dikkat etmeli?

Tüplerin yeni olmasına, filtreli ve havalandırma sistemli olmasına ve dezenfekte edilmesine …

7. Kaç dakika girmeliyiz?

Eğer kişi ilk defa giriyor yada uzun zamandan beri ilk defa giriyor ise cilt yapısına göre 5 yada 10 dk girmeli solaryuma girmeye alışmış ise maksimum 20 dk girmelidir.

8. Toplam kaç seans girmeliyiz?

Bu tamamen cilt yapısına bağlıdır. Fakat ilk etapta 6 ya da 7 seansı geçmemelidir. Daha sonra ara sıra girilerek renk korunabilir.

9. Solaryuma girmeden önce ne yapmalıyız?

Makyaj ve cilt üzerindeki deodorant, parfüm ve benzeri şeyler iyice temizlenmeli ve ayrıca gözlerde lens varsa çıkartılmalıdır.

10. Solaryumda gözler açık kalabilir mi?

Mutlaka özel gözlükleri kullanılmalıdır.

11. Solaryumun faydaları nelerdir?

Doğru girildiğinde yağ salgılamasını dengeler ve sivilcelerin kurumasına yardımcı olur, sırt, omuz ve boyun ağrılarını azaltır, vücutta D vitamini sentezi oluşturarak kemik erimesinin önlenmesine yardımcı olur.

12. Solaryuma girmeden önce ne yapmalıyız?

Makyaj ve cilt üzerindeki deodorant, parfüm ve benzeri şeyler iyice temizlenmeli ve ayrıca gözlerde lens varsa çıkartılmalıdır.

13. Solaryumdan sonra nelere dikkat edilmeli?

Bol bol su içilmeli, yüz ve vücut için nemlendirici kullanmalı. Hem böylece çok daha kalıcı bir bronzluk ortaya çıkar. Hemen ardından makyaj, parfüm ve benzeri kullanılmamalı.

Soru Sor
Mesajınız Gönderildi