Vajen Daraltma

Lazer vajinoplasti (Lazerle vajen daraltma)

\

Lazerle vajen daraltma (Lazer Vajinoplasti)

Vajinal genişlik belkide en önemli genital estetik sorunların başında gelmektedir. Diğer genital estetik sorunlar neredeyse tamamen görüntüsel iken vajen genişliği fonksiyonel bir sorun oluşturmaktadır. Bu fonksiyon bozukluğu cinsel ilişkiden alınan zevkin azalması ya da tamamen ortadan kalkması ile karakterize bir durumdur. Cinsel ilişki esnasında bazen vajenden hoş olmayan sesler çıkabilir ve bu da vajen genişliğinin bir göstergesi olabilir.

Yapısal olarak nasıl erkeklerin penis boyları değişkense kadınlarda da vajen uzunluk ve genişlikleri farklı olabilmektedir. Doğal olarak bazı kadınların vajen genişlikleri fazladır. Bunun dışındaki vajinal genişlik nedenleri arasında çok doğum yapma, doğum sonrası oluşan yırtıklar ve bu yırtıkların güzel onarılamaması, zaman içerisinde yaş ilerledikçe ortaya çıkan vajen mukozası altındaki dokulardaki kollajen kaybı gibi sebepler sayılabilir.

Bazen de vajinal genişlikle beraber idrar torbasında da sarkma olur ve idrar kaçırma şikayetleri de diğer sorunlara eklenir.

 

Vajinal genişlik varlığında karşılaşılan sorunlar nelerdir?

 • Cinsel haz azalması veya cinsel hazzın tamamen ortadan kalkması
 • Cinsel ilişki sırasında kulağa hoş gelmeyen sesler çıkması
 • Beraberinde idrar kaçırma gibi problemler olması
 • Vajende sulanma azlığı
 • Erkeklerde penisin yeterince sertleşememesi
 • Sonuç olarak hem erkekte hem de kadında psikolojik problemler…

 

Lazerle ameliyatsız vajen daraltma (lazer vajinoplasti) uygulamaları

Vajen daraltma (vajinoplasti) uygulamalarında şu an altın standart durumundadır. En az ameliyat kadar etkilidir. Lazerle vajen daraltma(lazer vajinoplasti) işleminin tek dezavantajı olarak birkaç seans gerektirmesi gösterilebilir. Yaş sınırlaması yoktur. Lazerle vajen daraltma(vajinoplasti) cinsel olarak aktif her yaştaki kadına uygulanabilir.

Lazerle vajen daraltma (lazer vajinoplasti) uygulamalarında kullanılan lazer sistemleri fraksiyonel CO2 lazer(10600nm), Erbium lazer(2940nm) ve bazen diode lazer(980nm)’lerdir.

Lazerle vajen daraltma(lazer vajinoplasti) uygulamaları öncesi aktif enfeksiyon olmaması tercih edilir (var ise öncesinde tedavi edilmelidir) ama şart değildir.(hatta lazer bazı mantar hastalıklarınıda tedavi eder).

Lazerle vajen daraltma(lazer vajinoplasti) işleminde vajinal prob ile vajen içerisine girilir ve lazer atışları başlar. 360 derece dönülerek atışlar devam eder ve atışlar devam ederken yavaş yavaş dışarı çıkılır.

Lazerle vajen daraltma(lazer vajinoplasti) işlemi genişliğin derecesine göre 2-4 seans uygulanır ve seans araları 45-60 gündür. Uygulama sonrası vajinal kanal mukozası yenilenir, vajen mukozası alındaki dokularda kollajen artışına bağlı olarak sıkılaşma sağlanır. Vajinal nemlenme gençlik yıllarına döndüğünden menapoz sonrasında da çok etkilidir.

Lazerle vajen daraltma(lazer vajinoplasti)  ile hafif evre idrar kaçırma tedavi edilebilir. Cinsel ilişki sırasında duyulan ağrı yok olur ve cinsel yaşam konforu olumlu bir şekilde artış gösterir.

 

Lazerle vajen daraltma(lazer vajinoplasti) işleminin cerrahi vajinoplasti yöntemine göre avantajları:

 •  Lazerle vajen daraltma(lazer vajinoplasti) tüm(alt, üst, yan ve arka) vajen duvarına boylu boyunca etki eder ama cerrahi sadece ön alt taraf 5-6cm’lik bölümde etkilidir.
 •  Lazerle vajen daraltma(lazer vajinoplasti) uygulaması sırasında lokal veya genel anestezi gerektirmez.
 •  Lazerle vajen daraltma( vajinoplasti) uygulaması sırasında risk minimaldir (Cerrahi bir işlem değildir).
 •  Lazerle vajen daraltma(lazer vajinoplasti) uygulaması sonrası iyileşme süresi çok kısadır.
 •  Lazerle vajen daraltma(lazer vajinoplasti) uygulaması sonrası cinsel aktivite 15 gün içerisinde başlar.
 •  Lazerle vajen daraltma(lazer vajinoplasti) uygulaması esnasında ve sonrasında dikiş yok, kanama riski hiç yok.
 •  Lazerle vajen daraltma(lazer vajinoplasti) işlemi süresi çok kısa ve ameliyathane şartları gerektirmez.
 •  Lazerle vajen daraltma(lazer vajinoplasti)’de vajen içerisinde kesi olmayacağı için skar dokusu yok ve hissizlik sorunu yok.
 •  Lazerle vajen daraltma(lazer vajinoplasti) işlemi sonrası enfeksiyon görülme şansı yok.
 •  Lazerle vajen daraltma(lazer vajinoplasti) esnasında istenirse idrar kaçırma tedavisi de uygulanabilir.
 •  Lazerle vajen daraltma(lazer vajinoplasti) esnasında istenirse vajinal beyazlatma ve dış bölgeleri gençleştirme imkanı.

 

 

Soru Sor
Mesajınız Gönderildi